Mycie piekarnika to jedna z tych rzeczy których bardzo nie lubimy robić. Gdy nie czyścimy go po każdym użyciu bardzo szybko staje się brudny. Opary pieczonych potraw osadzają się na ściankach piekarnika i powstaje warstwowy tłusty, żółto - brunatny osad. W trakcie pieczenia cieknące z brytfanki czy formy sosy skapują na dolną część piekarnika tworząc trudne do usunięcia przypalenia. Po wcale nie długim czasie takiego użytkowania trudno jest się pozbyć uporczywych tłustych i pozasychanych zacieków.
Do trudnych uporczywych zabrudzeń doskonale nadają się profesjonalne płyny czyszczące, które z powodzeniem używa się do czyszczenia maszyn i urządzeń w restauracjach. Takie preparaty są bardzo skuteczne, szybko działają i nie wymagają od nas dużej inicjatywy. W zależności od rodzaju płynu zazwyczaj należy rozgrzać czyszczoną powierzchnię piekarnika. Profesjonalny płyn do mycia piekarników, przypaleń, pieców należy nanieść na urządzenie które osiągnęło temperaturę 40-70 stopni Celcjusza. Odczekać podany na opakowaniu czas i zmyć wodą. Profesjonalna chemia do usuwania trudnych przypaleń doskonale sprawdza się także do umycia zapuszczonej płyty grzewczej czy kuchenki gazowej a nawet przydomowego grilla.
Drugim dobrym sposobem jest użycie parownicy. Profesjonalne urządzenie parowe w połączeniu z odpowiednim środkiem na tłuszcz także szybko i w prosty sposób usunie przypalenia. Czyszczoną powierzchnię pozostawi odkażoną, zdezynfekowaną i nieskazitelnie czystą. Parownica jest bardzo dobrym rozwiązaniem gdyż para dociera do trudno dostępnych miejsc. Para poradzi sobie z kratką do piekarnika i zatłuszczonymi zawiasami.
Jak umyć piekarnik samemu? Jak usunąć przypalenia z piekarnika w domu?
Jeśli posiadacie parownicę, taką zwykła amatorską, na pewno ułatwi Wam zadanie.
Domowa parownica mimo że ma ma słabszą moc w połączeniu z płynem do mycia piekarników, pomoże rozpuścić uporczywy brud. Nawet amatorskie urządzenie dotrze do szczelin, które bez niej musielibyśmy czyścić szczoteczką do zębów.
Dobrym, prostym, tanim rozwiązaniem będzie zakup płynu do czyszczenia grilla lub piekarnika.
Takie preparaty często można znależć w sklepach ogrodniczych, drogeryjnych, czy przemysłowych.
Na pewno mycie piekarnika amatorskimi płynami na przypalenia będzie wymagało większej determinacji i cierpliwości ale jest to możliwe:)
Dobrym sposobem jest podłożenie pod czyszczony piekarnik starych gazet lub ręczników papierowych.
Gdy brud będzie wyciekał z urządzenia nie zabrudzi nam podłogi.
Udanej pracy Wam życzę i nie zapomnijcie po użyciu jakiejkolwiek chemii zmyć jej czystą wodą.
Pozostawiony preparat czyszczący, zamknięty, włączony piekarnik z potrawą wewnątrz,w trakcie pieczenia będzie wywarzał szkodliwe opary .
Powodzenia!